ČSÚ: Výdaje na výzkum a vývoj poprvé překročily 80 miliard

19.10.2015

Český statistický úřad (ČSÚ) informoval, že český výzkum a vývoj (VaV) roste a výdaje na tuto oblast dosáhly v loňském roce 85,1 miliard.

Výdaje na výzkum a vývoj (VaV) dosáhly vloni 85,1 miliard. To je téměř 10% meziroční nárůst. VaV je také intenzivnější a o 2 % nad průměrem EU.


Celkové výdaje na VaV – graf

 

Od roku 1995 sleduje ČSÚ hlavní charakteristiky výzkumu a vývoje. "Šetření plně respektuje principy EU a OECD uvedené ve Frascati manuálu a v prováděcím nařízení Komise (EU) č. 995/2012. Výzkum a vývoj, jako součást vědy a technologií, představuje klíčový hybný prvek zvyšování produktivity, ekonomického růstu, zaměstnanosti, udržitelného rozvoje a sociální soudržnosti."

Zatímco v letech 2011 a 2012 byly hlavním důvodem pro výrazný nárůst celkových výdajů na VaV především příjmy ze strukturálních fondů EU, do budoucna bude muset dojít k propojení průmyslu s vědecko-výzkumnými pracovišti univerzit a dalších subjektů. Důvodem je skončení financování z evropských zdrojů po roce 2020, jak jsme informovali v tomto článku »

Článek s dalšími údaji na webu ČSU najdete zde »

Podrobnější statistiky a další dokumenty najdete zde »

Celou analýzu si můžete stáhnout zde »

Na webu nám pomáhají soubory cookies, zejména k analýze návštěvnosti. Procházením webu dáváte souhlas s jejich používáním.