Daňové odpočty na vývoj musí posuzovat znalci, rozhodl soud

16.9.2015

Hospodářské noviny věnovaly prostor kauze "Fortell", jejíž výsledek je zásadní pro posuzování uplatňování daňového odpočtu na výzkum a vývoj (VaV). V této kauze rozhodl Nejvyšší správní soud, že tyto odpočty musí posuzovat odborní znalci, nikoliv úředníci.

"Východočeská firma Fortell vyhrála spor s finančním úřadem. Úředníci po ní chtěli, aby doplatila čtyři miliony korun, protože nemá nárok na daňové odpočty. Firma s tím však nesouhlasila a hnala případ k soudu. Až Nejvyšší správní soud rozhodl, že právo je na straně firmy." (Zdroj: Podnikatel.cz)

Co to znamená pro firmy, které chtějí využívat daňový odpočet na VaV? Mají se bát?

Naopak. Ti, kteří posuzují uplatnitelnost daňového odpočtu, musejí být odborníci a rozumět tomu, na co firma uplatňuje odpočet. Pokud je tedy veškerá dokumentace zpracována správně, může se firma brzy těšit z úspory na dani.

Jak zajistit, aby byla dokumentace správně zpracována?

  1. Interně – firma umí uplatnit daňový odpočet sama, zvládá posouzení uplatnitelných projektů a umí si je obhájit před finančním úřadem.
  2. Externě – firma si najme externí poradenskou firmu, která dokumentaci zpracuje, případně obhájí před finančním úřadem. Jistě Vás nepřekvapí, že takovou firmou je právě SmarTech Solutions.
Na webu nám pomáhají soubory cookies, zejména k analýze návštěvnosti. Procházením webu dáváte souhlas s jejich používáním.