Kde vzít peníze na inovace? Je potřeba více spolupracovat!

7.10.2015

Tuto otázku si klade zřejmě každá firma, které se chce udržet nebo být jedničkou na trhu. Odpověděl na ni Ing. Miroslav Palička, zakladatel a jednatel SmarTechu. Na 2. setkání zakladatelů a přátel CIMV představil dvě cesty k získání prostředků na inovace.

2. setkání zakladatelů a přátel CIMV – fotografie

1. Úspora na daních díky výzkumu a vývoji

Daňový odpočet na položky výzkumu a vývoje lze využít od roku 2005 a Ministerstvo financí ČR si od něj slibuje příliv investic do výzkumu a vývoje a zvýšení konkurenceschopnosti českých firem. Díky odčitatelné položce na výzkum a vývoj mohou společnosti až 100 % nákladů na výzkum a vývoj ještě jednou odečíst ze základu daně. Tento způsob úspory tedy není žádnou novinkou. Stále je však mnoho firem, které o ní nevědí nebo ji neumí využívat a přicházejí tak o značnou úsporu financí, které by mohly investovat do inovací a rozvoje firmy.

2. Propojení průmyslu s vědecko-výzkumnými pracovišti univerzit

Propojení univerzit a průmyslu je výhodné pro obě dvě strany. Pro průmysl proto, že nemusí investovat do drahých laboratorních zařízení a nemusí zaměstnávat špičkové výzkumníky, kteří jsou na univerzitách. A navíc, náklady, které mají spojené s univerzitami v rámci řešení výzkumného a vývojového úkolu, si mohou odečíst z daní.

Pro univerzity je to výhodné v tom, že získají reálný problém, na kterém mohou aplikovat své teorie, ale především pomoci českým podnikům. Dále to pro univerzity znamená, že získají zdroj peněz, které by měly kompenzovat zbývající dotace. Navíc tím univerzity mění svou reputaci a pomalu se stávají pružnými a akceschopnými řešiteli výzkumných a vývojových problémů českých společností.

Propojení průmyslu s univerzitami jde ruku v ruce s faktem, že po skončení financování z evropských zdrojů po roce 2020 dojde k propadu výdajů na vědu. Podpora tedy končí a je nutné začít více spolupracovat. Informovali jsme o tom v tomto článku »

Na webu nám pomáhají soubory cookies, zejména k analýze návštěvnosti. Procházením webu dáváte souhlas s jejich používáním.