Ukončení financování vědy z evropských zdrojů po roce 2020

5.10.2015

Vicepremiér pro vědu, výzkum a inovace Pavel Bělobrádek předložil Analýzu na zasedání vlády 30. září 2015.

Web vyzkum.cz informoval, že "Analýza stavu výzkumu, vývoje a inovací v ČR a jejich srovnání se zahraničím v roce 2014 potvrdila, že Česká republika disponuje kvalitním vědeckým zázemím i špičkovými odborníky.

Česká věda ale zaostává v aplikovaném výzkumu, nedaří se spolupráce výzkumníků s průmyslem a systém řízení a financování vědy je roztříštěný. Vicepremiér pro vědu, výzkum a inovace Pavel Bělobrádek předložil Analýzu na zasedání vlády 30. září 2015."

Po skončení financování z evropských zdrojů po roce 2020 dojde k propadu výdajů na věduJinými slovy: Výchozí podmínky jsou dobré, ale neumíme je využívat ve spolupráci s průmyslem. Co je důvodem? Neflexibilita výzkumných center? Náročnost z hlediska financí a času? Nebo jsme stále teprve na začátku budoucí dobře fungující spolupráce výzkumu a průmyslu? V každém případě je zřejmé, že pokud tyto dvě oblasti spolupracují, vznikají nové hodnoty a tím i přínos pro společnost.

Podle analýzy je dokonce spolupráce s podnikatelským sektorem nutná. "Po skončení financování z evropských zdrojů po roce 2020 totiž dojde k propadu výdajů na vědu, který veřejné zdroje nedokáží zcela pokrýt." 

Pro nás z toho plyne jasné sdělení: Spolupracujme, propojujme podnikatele s výzkumníky a vytvářejme tím nové hodnoty s všestranným přínosem.

 

Celý článek na vyzkum.cz najdete zde »

Na webu nám pomáhají soubory cookies, zejména k analýze návštěvnosti. Procházením webu dáváte souhlas s jejich používáním.